Taagepera veski

From Weskiwiki
(Redirected from Taagepera mõisa vesiveski)
Jump to: navigation, search
Taaagepera veski 2000 a, foto E.Kirt

Taagepera veski

Taagepera või Taagepera mõisa vesiveski [saksa k. Wagenkül ].

Tüüp: jahuveski

Tänapäevane seisud: heas korras

Paisu seisund: HEA

L-EST koordinaadid X: 6429152 Y: 598792

Navi/GPS koordinaadid: N:57.992472 E:25.668919

Asukoht: Valga maakond, Helme vald, Taagepera küla, asumi kood 7993

Veekogu: Õhne jõgi kood: vee1013700; paisjärve kood: vee2020330

Ajalugu

Stackelberide järgi oma nime saanud mõis kuulus alates 1819. aastast kuni võõrandamiseni Strykide perekonnale. Mitmete majandushoonetega mõisasüda ehitati välja 1820. aastatel. (Ants Hein, 2003) Vesiveski on ehitatud 19. sajandi keskel.

Maakividest ehitatud veski otsasein ja osa külgseinast on kaetud krohvitud. Maakividest müürides paikevad avad on ääristatud tellistega. Hoonet katab poolkelpkatus. Veski läänepoolses otsas on paiknenud möldri eluruumid, idapoolses otsas asub veskikoda koos kahe paari jahvatuskividega. Hoones on põhikorrus ja katusekorrus, koos keskosas paikneva keldriruumiga, kuhu pääseb tagafassaadil asuva ukse kaudu. Siseruumes on säilinud lihtsad nikerdatud trepipiirded ja enamus algseid siseuksi. Samuti on säilinud enamus veski sisustusest. Kuulub Valgamaa ühte hooneterikkamasse ajaloolise mitmekihilisuse säilitanud mõisaansamblisse. Veskis on säilinud enamus sisustusest koos ehitusaegsete arhitektuursete detailidega.

Pärimus

Veski asus Taagepera lossi värava lähedal ja kuulus lossile. Töötas vesiturbiiniga. 1924. aastast andis veski elektrienergiat lossile (sel ajal sanatooriumile).

Muu info ja välislingid

Taagepera mõisa vesiveski Kultuurimälestiste riiklikus registris

Artikkel Valgamaalases.