Molinoloogia

Redaktsioon seisuga 4. jaanuar 2020, kell 20:29 kasutajalt Riho (arutelu | kaastöö) (Created page with "pisi|Tuuleveski Muhu saarel, 2007 '''Molinoloogia''' (ladina sõnast ''molīna'' 'veski' ja kreeka ''λόγος'' 'teadus' loodud sõna) on tead...")
(erin) ←Vanem redaktsioon | Viimane redaktsiooni (erin) | Uuem redaktsioon→ (erin)
Fail:Tuuleveski Muhul1.jpg
Tuuleveski Muhu saarel, 2007

Molinoloogia (ladina sõnast molīna 'veski' ja kreeka λόγος 'teadus' loodud sõna) on teadus veskitest või muudest mehaanilistest seadeldistest, mis kasutavad voolava vee või tuule kineetilist energiat masinates, mis jahvatavad, pumpavad, saevad, purustavad, taovad, vanutavad jne. Sellesse valdkonda kuuluvad ka inimeste või loomade jõul töötavad masinad. Samuti püüab molinoloogia säilitada teadmisi traditsioonilistest masinatest, mis on tänapäeval tehnika ja majanduse arengu tõttu aegunud. Termini leiutas 1965. aastal Portugali tööstusloolane João Miguel dos Santos Simões.

Molinoloogia kui kultuurilist ja teaduslikku huvi pakkuva valdkonnaga tegeleb Rahvusvaheline Molinoloogia Selts (The International Molinological Society, TIMS) – enam kui 600 liikmega mittetulundusorganisatsioon, mis tegutseb peamiselt Euroopas ja USA-s. See rajati 1973. aastal, pärast 1965. ja 1969. aastal toimunud rahvusvahelisi sümpoosione.

Eestis on molinoloogiaga tegelenud näiteks Mihkel Koppel[1].

Viited

Mall:Viited

Kirjandus

Välislingid

  1. Mihkel Koppel: "Saaremaa tuulikute saatus" Sirp, 20. aprill 2012