Erinevus lehekülgede "Help" ja "Uurimus "Kõrvalepõige veskite ajalukku"" vahel

(Lehekülgede erinevus)
 
 
1. rida: 1. rida:
<span style="color:#4259a9; font-size:150%"> '''Weskiwiki koostamise abi ja õpetus ning näidised.'''
+
====Kõrvalepõige veskite ajalukku====
===Keelemenüü===
+
Põllud, teraviljakasvatus ja veerikkad jõed lõid soodsa pinnase vesiveskite ehitamiseks Eesti aladel. Sõnadest „vesiˮ ja „kiviˮ ongi tulnud sõna „veskiˮ. Võib arvata, et Põhja-Eestis olid vesiveskid tuntud 12. sajandil või veelgi varem. Rohkem on veskitest teateid 13. sajandist. Arvatavalt on Jägala jõel asunud Koila (siis Kogael) veskit silmas peetud Taani hindamisraamatu „Suures Eestimaa Nimistusˮ, mis koostati aastail 1219–1220 ja redigeeriti aastal 1241.  
{| id="mp-topbanner" style="width:100%; margin:1.2em 0 6px 0; border:5px solid #ddd;"
+
14. sajandist on Eesti aladelt teateid esimestest tuuleveskitest. Need olid Lääne-Euroopa eeskujul ehitatud kogu kerega pööratavad pukktuulikud. Pukktuulikuid tekkis eriti palju tuulerikkale läänerannikule ja saartele, kus talu oma tuulik oli pikka aega talu iseolemise eriliseks väljendiks, sest mujal oli vilja jahvatamine enamasti mõisate monopol. Mõisad hakkasid ka suuri, ainult peast pööratavaid hollandi tüüpi tuulikuid ehitama, mis muutus eriti hoogsaks 18. sajandil. Mõisates oli veski majapidamise üheks kõrvalharuks, mis võimaldas rahuldada mõisa omi vajadusi ja soodsatel tingimustel andis mõisale ka lisasissetulekut. Tõeline hollandi veskite ehitusbuum puhkes aga 19. sajandi viimasel veerandil ja 20. sajandi algul, kui veskite ehitamise õigus laienes talupoegadele. Lühikese ajaga kerkis hulganisti peamiselt puidust veskeid, eelkõige Kesk-Eesti viljakasvatuspiirkondades. Nii näiteks oli enne I maailmasõda üksnes Viljandimaal sadakond talupojatuulikut. Vaid Võrumaal olid ülekaalus vesiveskid.
| style="width:61%; color:#000;" |
 
{| style="width:100%; border:none; background:none;"
 
| style="width:280px; text-align:center; white-space:nowrap; color:#000;" |
 
<div style="top:+0.2em; font-size:125%;"><b>Languages:</b> <i>English</i> | [[Main Page/pl|Polski]] | [[Main Page/de|Deutsch]] | [[Main Page/es|Español]] | [[Main Page/it|Italiano]] | [[Main Page/ru|Pусский]]</div>
 
|}
 
|}
 
  
==Tiitel-rea (Title) peitmine==
+
====Veskiasjandus Eesti Vabariigis sõjaeelsetel aastatel====
<nowiki> {{DISPLAYTITLE:<span style="position: absolute; clip: rect(1px 1px 1px 1px); clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px);">{{FULLPAGENAME}}</span>}} </nowiki>
+
1925. aastal oli Harjumaal töötavaid jahuveskeid kokku 137, neist 65 tuuleveskit ja 82 vesiveskit.  Veskimajandus aga arenes edasi ja kümmekond aastat hiljem oldi sunnitud nentima, et veskeid on liiga palju!
 +
Veskipidajate ühendusest Eesti Vabariigis. Veskitööstusel oli sõjaeelse Eesti Vabariigi rahvamajanduses küllalt suurt osatähtsus. Sellel tegevusalal ajapikku üles kerkinud mitmeid lahendust nõudvaid küsimusi arvesse võttes asutati 1936. aasta 28. novembril Üleriigiline Veskipidajate ja Möldrite Ühing. Hiljem mugandus nimi Veskipidajate Ühinguks. See organisatsioon võttis enda peale veskitööstuse igakülgse esindamise ja veskipidajate huvide kaitsmise. Ühingu liikmeid oli 1938. aastal 332, tegutsesid komisjonid, sektsioonid, osakonnad maakondades, vahekohus ja revisjonikomisjon. Ühing korraldas ajakirja „Eesti Veskiˮ väljaandmist (4 numbrit aastas) ning iga-aastaseid üleriigilisi veskipidajate päevi (millest võttis osa üle saja inimese), seisis hea veskimajanduse päevaküsimuste ning veskipidajate majanduslike huvide alal üles kerkinud küsimuste lahendamise eest.
 +
Ühingu algatusel asuti juba 1937. aasta II poolel jahuveskite seisukorra uurimisele. Nimelt oli vabariigis tunda andnud veskite liiga suur arv ja võimsus tegeliku vajadusega võrreldes. 
  
==Tekstirea peitmine==
+
Jahuveskite võrk oli juba niivõrd tihe, et vaevalt üle 5...10 km raadiusega piirkonda leidus, kus veskeid polnud.  
<!-- pole nähtav This is connent -->
 
<nowiki> <!-- algus.......lõpp --> </nowiki>
 
  
==Sisukorra peitmine==
+
Ühingu poolt algatatud küsimuse lahendusena pandi 1. juulist 1939 maksma uute jahuveskite asutamise keeld esialgu üheks aastaks. Samal ajal moodustati erikomisjon veskite seisukorra selgitamiseks. Komisjon uuris aasta jooksul jahutööstuse olukorda ja selgitas välja, et Eestis oli 1223 veskit, nendest 5 suurtööstuslikku, 20 kesktööstuslikku ja 1198 väiketööstuslikku ettevõtet. Maakonniti oli kõige rohkem jahutööstusi Tartumaal (228), Virumaal (156) ja Võrumaal (143). Harjumaal oli siis 95 jahutööstust. Võimsuse poolest saanuks veskid aastas jahvatada umbes 74 000 tonni nisu püüliks ja 755 000 tonni teisi teravilju lihtjahuks, tegelik jahvatuse kogus oleks vaid 43 000 tonni nisu ja 398 000 tonni teisi teravilju aastas. Seega oli tegelik jahvatuse kogus veskites umbes 50% nende võimsusest ehk teiste sõnadega – jahutööstusi on ligi kaks korda rohkem, kui neid tegelikult vaja oleks olnud.
<nowiki> kasuta "erisõna"__NOTOC__ või __notoc__ </nowiki>
+
Komisjoni töö alusel ja majandusministri ettepanekul otsustas vabariigi valitsus keelata uute jahuveskite asutamise neljaks aastaks – kuni 1. juulini 1943. Jäeti ka erand – kui mingil põhjusel peaks mingis piirkonnas tekkima vajadus uute võimsuste järele, siis võiks valitsuse otsusel asutada veel 35 väiketööstuslikku jahuveskit. Asutamiskeeld käis tasu eest vilja jahvatavate veskite kohta, samal ajal kui oma majapidamise jaoks töötavate veskite (taluveskite) asutamine jäi endiselt vabaks.
   
+
Enne sõda ei nõutud möldritelt kutsetunnistust. Siiski peeti vajalikuks juba töötavate möldrite kutseoskuste parandamist ja sellepärast alustas ühing möldrite kutsehariduslike kursuste korraldamist. Nendest sai osa võtta vähemalt 18-aastane, kutsealale sobiva hea tervisega, kaheaastase kutsepraktikaga ja 6-klassilise algkooli eelharidusega isik. 1939. aastal oli kursuse ajaks määratud neli nädalat, kokku 188 tunni ulatuses. Haridusministeerium kooskõlastas kursuste kava ja kursus viidi edukalt läbi, sellest võttis osa 58 inimest. Loengud toimusid Tartus, praktilised ained veskitehnikas viidi läbi Tartu veskites, vilja ja jahuga seotud õppused Jõgeva Sordikasvanduses. Kursustest osavõtnutele anti vastavad tunnistused. Lõpetanute nimekiri ja ühisfoto avaldati ajakirjas „Eesti Veskiˮ.
==Hüperteksti kuvamine==
+
Ühingu aastakoosolekul 3. märtsil 1940 tehti kokkuvõtteid kolmeaastasest tegevusest ja märgiti, et vaatamata lühikesele tegevusajale on saavutatud uute
<nowiki> Kasuta erisõna <nowiki> ja </nowiki> wiki hüperteksti sümbolite  kuvamiseks tavatekstina </nowiki>
 
  
==Uue artiklialustamine==
+
veskite asutamise keeld, mis konkurentsi vähenemisega annab olemasolevate, tegutsevate veskite pidajatele võimaluse asuda oma veski ajakohasemaks muutmisele ja töötingimuste parandamisele. Ühingu liikmeid oli sel ajal 362, viimase tegevusaasta jooksul liitunuid oli 43. Nagu eelmistel aastatelgi koostati põhjalik tegevuskava juba traditsiooniliseks saanud ja uute küsimustega tegelemiseks, muuhulgas peeti vajalikuks nii kutseoskuste parandamist kui ka erialalise ajakirja väljaandmise jätkamist. Selle aktiivse tegevuse katkestas riigikorra vahetus.
''Uue artikli koostamise alustamine'': https://weskiwiki.ee/index.php?title=SIIA_KIRJUTA_UUE_ARTIKLI_NIMI&action=edit
+
Ka ajakirja „Eesti Veskiˮ 1940. aasta nr 1 jäi viimaseks. Kokku ilmus üheksa numbrit ajakirja, mida tellis ja uuris põhjalikult iga endast lugu pidav veskipidaja. Aastane tellimishind oli 2 krooni, üksiknumber maksis 60 senti, numbri maht 20–30 lehekülge suuruses A4. Ajakirja sisu oli mitmekülgne. Olgu siin nimetatud mõned teemad, millest ajakirjas juttu tehti: Veskipidajate organiseerumise tähtsusest; Kahjutulede puhkemisest veskis; Seadusandlus ja maksundus; Ühingu tegevusest; Jahvatusvilja eelpuhastusest ja puhastusest; Jahu ja tema toiteväärtus; Veskite transportseadeldistest; Kombain on masin, mis vilja niidab ja peksab korraga; Veski tasuvuse ja tööhinna kalkulatsioon jpm.
 +
Käsitlemist leidsid ka jahvatatava vilja kvaliteet ja töötlemisel saadud jahu hindamine ning kontroll, veskitööstuse arvepidamine ja üksikküsimused, nagu töölise palgaraamatu pidamine ja naturaalpalga arvestamine haiguskindlustusmaksu tasumisel. Naturaalpalga ümberarvestamiseks rahapalgale oli kindlustusamet kinnitanud rahalised väärtused. Näiteks meeste säärsaapad olid hinnatud 19 krooni, pastlad 1,89 kr, üks liiter piima 11 senti, päevane valmistoit 90 senti jm.
 +
Mitmes numbris lahati vesiveskite töö küsimusi, eriti vahekordi nende maaomanikega, kelle maadest jooksis läbi jõgi, mis toitis vesiveskit. Veskipidajate seisukohalt oli kõige olulisemaks küsimuseks veskipaisude probleem, mis oli peamiseks pinevuse põhjustajaks veskipidajate ja maaomanike vahel. Viimased nõudsid veepinna alandamist või veepaisude allalaskmist, et asuda maa kuivendamisele ja kultiveerimisele. Oli olnud palju kohtuskäimisi ja ajakirjanduse abiga oli veskipidajaid kujutatud lausa põllumajanduse kahjuritena. Lahkhelide põhjuseks oli kujunenud ka Balti Eraseaduse paragrahv, kus nõuti veskipaisu lahtihoidmist neli nädalat enne ja neli nädalat pärast jaanipäeva, kus see vajalik oli – selle mõiste ebamäärasuse tõttu pidid veskitööstused ohverdama sageli oma maksimaalsed tulud põllumajanduse minimaalkahjude ärahoidmiseks. 
 +
Ei jäetud kõrvale ka sae- ja villaveskeid ning taluveskeid puudutavaid küsimusi. Avaldati  huvitavaid tegevusalasse puutuvaid kirjutisi, nagu Eesti veskimajanduse ajaloost (insener Edgar Lageda), Rahva usukombed vilja hoidmisel ja jahvatamisel (R. Viidalepp Eesti Rahvaluule Arhiivist); Kuningas ja mölder; Rahvalaule käsikivist ja veskist. Palju oli reklaami veskiseadmeid pakkuvatelt firmadelt, nagu P. Jänese veskimasinate tööstus Tartus, Karl Veskuse veskitööstus „Marsˮ Tallinnas, Jaan Ratniku põllutööriistade ja masinavabrik Tartus jt. Veskite tähtsaimate seadmete veskikivide valamise materjale tulekivi, kvartsi, magnesiiti jm pakkus veskipidajatele Tallinna Eesti Majandusühisus asukohaga Estonia pst 21; püülisiidi, püülijahu kotte, viljakotte ja viljakotiriiet, purje- ja presentriideid firma M. Jänes asukohaga Tartu Kaubahoovis; veeturbiine AS Tartu Metallivabrik G. ja H. Lellep.
 +
Suurte hollandi tüüpi tuuleveskite õitseaeg jäi Eestis ometi lühikeseks. 1930. aastatel lõpetasid paljud tuulest sõltuvad veskid töö, sest nad jäid konkurentsivõimelt alla auru- ja mootorveskitele. Väikestele pukktuulikutele omakorda sai saatuslikuks nõukogude aja sundkollektiviseerimine.
 +
Eesti Vabariigi taastamise järel majandusliku olukorra stabiliseerumisel on veskiomanikud jõudu kogunud veskite taastamiseks ja töölerakendamiseks kas põhitegevuseks või mõneks uudseks tegevuseks. Arvukalt on veskeid, milles asuvad toitlustus- või majutuskohad, puhkekompleksid, muuseumid, isegi elumajad. Viimastel aastatel on lisandunud töökorda tehtud tuulikuid Saaremaal, Hiiumaal ja mujal, nt Seidlas Järvamaal. Paljud kunagisest tuhatkonnast tuulikust on aga pöördumatult hävinud.
 +
Juba 19. sajandist on Eesti aladel vee- ja tuulejõudu kasutatud majanduses mehhaniseerimiseks ja elektri tootmiseks, rajatud hüdroelektrijaamu ja tuulikuid elektri tootmiseks. Viimastel aastatel on taastuvenergia tootmine hoogustunud ja tuuleparkide loomine laienenud eriti rannikualadel Lääne- ja Põhja-Eestis ning saartel. Ka väiketuulikuid kasutatakse kodumajapidamistes jälle järjest rohkem.
 +
Tänapäeval esindab veskipidajate huvisid 20. septembril 2003 asutatud MTÜ Veskivaramu.  
 +
Pöördudes nüüd uuesti tagasi Villem Krabi elulooseikade juurde, jõuame Piiriküla Tuuleveski tallu, sest kuhu mujale, kui oma tallu pidanuks isa tulema pärast seda, kui oli pääsenud põhja lastud laevalt.
  
Märkus,tähelepanek: 30.01 - [[SISUPUU]]s olevates menüüdes peaks eelkõige kajastuma [[Artiklite sarjd]]. Sisuseletused koondada [[MÕISTED]] alla .
+
[[Category:Uurimused]] [[Category:Koondid]]
 
 
==Uue kasutaja loomine==
 
[https://weskiwiki.ee/index.php?title=Special:CreateAccount uue kasutaja lisamine]
 
 
 
==redirektikasutamine==
 
20.02.2018  #REDIRECT [ [ kuhu ] ] abil suunata VESKID -> Veskite loendisse.
 
 
 
==Ankur==
 
Ankur # ≡- viitekoht artikli sisse, viide otse alammenüüle. Näiteks https://weskiwiki.ee/index.php?title=Sulbi_veski_(V%C3%B5n)#Asukoht . <nowiki>https://weskiwiki.ee/index.php?title=XXX veski  #Asukoht </nowiki>
 
 
 
==Alfabeetiline loend==
 
[[Veskite_loend#K|('''K''')]] . [[Veskite_loend#K|('''L''')]] . [[Veskite_loend#K|('''M''')]] . [[Veskite_loend#K|('''N''')]]
 
 
 
. [[Veskite_loend#A|('''A''')]] . [[Veskite_loend#B|('''B''')]] . [[Veskite_loend#C|('''C''')]] . [[Veskite_loend#D|('''D''')]] . [[Veskite_loend#E|('''E''')]] . [[Veskite_loend#F|('''F''')]] . [[Veskite_loend#G|('''G''')]] . [[Veskite_loend#H|('''H''')]] . [[Veskite_loend#I|('''I''')]] . [[Veskite_loend#J|('''J''')]] . [[Veskite_loend#K|('''K''')]] . [[Veskite_loend#L|('''L''')]] . [[Veskite_loend#M|('''M''')]] . [[Veskite_loend#N|('''N''')]] . [[Veskite_loend#O|('''O''')]] . [[Veskite_loend#P|('''P''')]] . [[Veskite_loend#Q|('''Q''')]] . [[Veskite_loend#R|('''R''')]] . [[Veskite_loend#S|('''S''')]] . [[Veskite_loend#Š|('''Š''')]] . [[Veskite_loend#Z|('''Z''')]] . [[Veskite_loend#Ž|('''Ž''')]] . [[Veskite_loend#T|('''T''')]] . [[Veskite_loend#U|('''U''')]] . [[Veskite_loend#V|('''V''')]] . [[Veskite_loend#Õ|('''Õ''')]] . [[Veskite_loend#Ä|('''Ä''')]] . [[Veskite_loend#Ö|('''Ö''')]] . [[Veskite_loend#Ü|('''Ü''')]] . [[Veskite_loend#X|('''X''')]] . [[Veskite_loend#Y|('''Y''')]] .
 
 
 
==Sidebar küljemenüü muutmine==
 
Going to http://yourdomain/wiki//index.php?title=MediaWiki:Sidebar&action=edit in your browser.
 
 
 
ava http://weskiwiki.ee/index.php?title=MediaWiki:Sidebar&action=edit veebilehitsejas.
 
 
 
==help==
 
https://helpwiki.evergreen.edu/wiki/index.php/Category:Mediawiki
 
 
 
==Timeless HD LOGO==
 
https://www.mediawiki.org/wiki/Skin:Timeless#Modernized_fonts_in_top_bar
 
 
 
==Trepp ehk taandrida==
 
Üldandmed, veskihoone üldine tänapäevane seisund: '''varemed''', kivimüürid stabiilsed.
 
:Hoone materjal: paekivi, Paisutus: puudub
 
::Veski paisjärve: pole säilinud Veski sild: pole olnud
 
:::aguses oli jõgi siis vesi sai otsa ja pais tõsteti
 
:::::::::Veskipaisu üldine tänapäevane seisund: likvideeritud
 
::Paisu kõrgus:  arvatavalt ~ 3-6 m,Ülevoolu tüüp: lailäviülevool
 
 
 
==Katkestamatu tühik==
 
&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Adipiscing&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Elit&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Sed&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Do&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Eiusmod&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Tempor&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Incididunt&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Ut&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Labore&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Et&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Dolore&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Magna&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Aliqua&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Ut&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Enim&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Ad&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Minim
 
 
 
==Timeless skin näidised==
 
*https://thegreatwar.miraheze.org/wiki/Main_Page
 
 
 
==Allajoonimine==
 
 
 
-------------------------------------------------------------------
 
----------------------------------------------------------------
 
<u>
 
EESTIS : kogu territoorium on kaetud kliima jahenemisel tekkinud kuni 1500 meetri paksuse jääkilbiga. Eestis on jääaeg.
 
 
 
EESTIS : kogu territoorium on kaetud jääkilbi ja liustikega, mille paksus arvatakse olevat olnud kuni 1500 meetrit.
 
</u>
 
 
 
Ja vahejoonimine
 
------------------------------------------------------------------------
 
---------------------------------------------------------------------------------
 
==Mittepilt==
 
[[Media:Abjatuulik.PNG|Link pildile: Abja tuuliku kaart]]
 
 
 
==Tabelite tegemine==
 
https://www.tablesgenerator.com/mediawiki_tables
 
<span style="font-size:200%">'''<s>Ω</s>'''
 
 
 
==ASCII lisa-sümbolid==
 
* https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_XML_and_HTML_character_entity_references
 
* https://www.fileformat.info/info/charset/UTF-16/list.htm?start=7168
 
* https://theasciicode.com.ar/extended-ascii-code/registered-trademark-symbol-ascii-code-169.html
 
* http://www.alanwood.net/demos/wingdings.html
 
 
 
* [https://russian.typeit.org/ vene keeles kirjutamine online]
 
 
 
'A' ;
 
''B Italic '' ;
 
'''C Bold''' ;
 
<u>D Underline </u> ;
 
۞ elektri tootmine ;
 
<s>Ω endine elektritootja </s>
 
 
 
* veskisümbolid:  ⨂ windings ; ★ Hellenurme; ✶ Oriku; ✴ Visela; ✹ Kõlbi; ✵ Vahtsekivi; ✪ Soontaga; ❶ Arula ; ❷ Laatre ; ❸ Pringi ; ❽ Saeveski ;
 
 
 
* wikisümbolid:  ⌘ muinsuskaitse  ; ☼ veskivaramu ; ۞ elektri tootmine ; <s>Ω</s> endine elektritootja ; @ veski omanik ; ☸ jõukomitee ; ᴥ RMK abaas; ۝ veejõujaam; ω veskiviki;
 
 
 
* menüüsümbolid:  ≡ Veskid (list) ; # Veskid (table) ;  Ψ Wiki sisupuu ;  ∞ Kõik artiklid
 
 
 
* erisümbolid: Á á Ć ć É é Í í ń Ó ó Ś ś Ú ú Ý ý Ǿ ǿ ··· À à È è Ì ì Ò ò Ù ù ···  â Ê ê Ĝ ĝ Ĥ ĥ Î î Ĵ ĵ Ô ô Û û ··· Ä ä Ë ë Ï ï Ö ö Ü ü ÿ ··· à ã Ñ ñ Õ õ ··· Å å Ů ů ··· Ą ą Ç ç Ḑ ḑ Ę ę Ģ ģ Ḩ ḩ Ķ ķ Ļ ļ Ņ ņ Ş ş Z̧ z̧ Ţ ţ ‘ ··· Č č Š š Ž ž Ď Ě ě Ň ň Ř ř Ť ··· ė ··· Ł ł ··· Ș ș Ț ț ··· Ő ő Ű ű ··· Ø ø ··· Ā ā Ē ē Ī ī Ō ō Ū ū ··· ß ··· Α Β Γ Δ Ε Ζ Η Θ Ι Κ Λ Μ Ν Ξ Ο Π Ρ Σ Τ Υ Φ Χ Ψ Ω ··· α ά β γ δ ε έ ζ η ή θ ι ί κ λ μ ν ξ ο ό π ρ σ ς τ υ ύ φ χ ψ ω ώ ··· Æ æ Œ œ ··· Ð ð Þ þ ··· Ğ ğ İ ı ··· Ə ə ··· Ă ă Ĕ ĕ Ğ ğ Ḫ ḫ Ĭ ĭ Ŏ ŏ Ŭ ŭ ··· А Б В Г Д Е Ё Ж З И Й К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Щ Ъ Ы Ь Э Ю Я ··· а б в г д е ё ж з и й к л м н о п р с т у ф х ц ч ш щ ъ ы ь э ю я ··· ₤ € $ ¥ ··· © ℗ ® ™ ℠ ··· ± × ≠ √ ½ ⅓ ⅔ ··· → ← ↔ ↑ ↓ ··· – ··· ~ ° § № ² ³ • ···  () <> {}
 
 
 
=TEKSTI KUJUNDAMINE=
 
<div style='text-align: center;'> <span style="font-size:140%"> avaldus. </div>
 
<div style='text-align: right;'>'''I am right aligned'''</div>
 
<div style='text-align: right;'> <span style="font-size:150%"> ''' ☼ <s>Ω</s>''' </div>
 
<div style='text-align: center;'> <span style="font-size:250%"> ''' TERE ''' </div>
 
==𝕎𝕖𝕤𝕜𝕚𝕎𝕚𝕜𝕚==
 
vähendatud tekst 75%
 
<span style="font-size:75%">menüü kuva-tüübi valik
 
------------------------------------------
 
------------------------------------------------
 
<span style="font-size:350%">'''[[Veskite tabel| # Veskid (tabel)]]'''
 
---------------------------------------------------
 
-------------------------------------------------------
 
 
 
<div style='text-align: right;'> <span style="font-size:150%"> ''' ☼ <s>Ω</s>''' </div>
 
 
 
<span style="font-size:150%">'''[[Veskite tabel| ☸  VESKID, TABEL]]'''
 
 
 
Ω  <span style="font-size:200%">'''☼ <s>Ω</s>'''
 
 
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
|style="height: 200px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:450%"|Kohtuveskid jahvatavad aeglaselt
 
|}
 
 
 
 
 
{|style="color:white"
 
|-
 
|style="height:40px; width:400px; background:#4259a9;color:white;font-size:150%"| ≡ Veskid (list)   
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height:20px; width:200px; background:#4259a9; color:white; font-size:150%"|
 
  ≡  Veskid (list)   
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
  ≡ Veskid (list)   
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height:10px; width:500px; background:#4259a9; color:white; font-size:150%"|≡Veskid (list)   
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 300px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|≡ Veskiid (list)
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 400px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"| ≡ Veskiiid (list)   
 
|}
 
 
 
{|style="color:white"
 
|-
 
|style="height:20px;width:300px;background:#4259a9;color: white; font-size:150%"|  ≡ Veskid (list)
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|∞ Kõik artiklid
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"|style="background: blue; color: white;"|vesiveskid |}
 
 
 
<span style="background:red"> red tekst </span>
 
 
 
|style="height: 100px; width: 500px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"|Kohtuveskid
 
|style="background: green;"|jahvatavad kiiresti
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
|style="background: blue; color: white;"| vesiveskid
 
|style="height: 100px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"|Kohtuveskid
 
|style="background: green;"|jahvatavad kiiresti
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
  ≡ Veskid (list)   
 
|}
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
# Veskid (table)
 
|}
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
  Ψ Wiki sisupuu 
 
|}
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
∞ Kõik artiklid
 
|}
 
 
 
 
 
<span style="background: black; color: white; font-size: 350%"> See on must
 
 
 
<span style="background: blue; color: white; font-size: 350%">  Blue Sinine Marine
 
 
 
<span style="background: blue; color: red; font-size: 350%"> punane-valge
 
 
 
<span style="background: yellow; color: black; font-size: 350%"> punane-valge
 
 
 
==𝕎𝕖𝕤𝕜𝕚𝕎𝕚𝕜𝕚==
 
 
 
<span style="font-size:150%"> '''LIIVAkast'''
 
 
 
<span style="color:red; font-size:150%"> <u>'''liivakast'''</u>
 
 
 
<span style="color:#4259a9; font-size:450%">  <u> '''LIIVAKAST''' </u>
 
 
 
<span style="color:#4259a9; font-size:180%"> Weskiwiki: Eesti veskid
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 20px; width: 200px; background: #4259a9; color: white; font-size:150%"|   
 
  Ψ Liivakast
 
|}
 
 
 
 
 
[[File:VV200Pix.jpg|left|200px]]
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 200px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"|  Kohtuveskid jahvatavad aeglaselt     
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 200px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"| jahvatavad
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 200px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"|  aeglaselt
 
|}
 
 
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="background: blue; color: white;"| esimene || style="height: 100px; width: 600px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"| teine || style="background: green;"|kolmas
 
|}
 
 
 
{| style="color: red;"
 
|-
 
| style="background: red;"|cell1 || style="width: 300px; background: #4259a9;"|cell2
 
| style="background: green;"|cell3
 
|}
 
 
 
<span style="background-color:black; color:white;">See on bagging </span>
 
 
 
<span style="background: blue; color: white; font-size: 350%"> Blue Sinine marine vv
 
 
 
<span style="background-color:white; color:black;"> See on tavaline </span>
 
 
 
<span style="font-size:125%"> ==Mustvalge tekst==
 
 
 
<span style="font-size:200%">''PROOVIMISTE KOHT''
 
 
 
{| style="color: red;"
 
|-
 
| style="background: blue; color: white;"| <span style="font-size:350%"> == Blue Sinine  ==
 
|}
 
 
 
<span style="background:white; color:black;"> See on miski tavaline  </span>
 
 
 
{|
 
|-
 
| style="width:50%; vertical-align:top; border:8px solid #fad67d; background:#faf6ed;"| tekstiosa
 
|}
 
 
 
<span style="background: grey; color: #4259a9; font-family: Verdana; font-size: 250%"> Verdana fondi test
 
 
 
<div style="border-bottom:8px solid #fad67d; background:#faecc8; padding:0.2em 0.5em; font-size:210%; font-weight:bold;">background colour </div>
 
 
 
<div style="border-bottom:9px solid #fad67d; padding:0.4em 1em 1em;"> midagi lõpetuseks  </div>
 
 
 
<span style="background:white; color:#4259a9; font-family: Verdana; font-size:320%;">Weskiwiki: Eesti veskid
 
 
 
 
 
[[Category:Help]]  [[category: abi ja õpetus]]  [[Category:Mõisted]] [[Category:mõiste]]
 
 
 
===𝕎𝕖𝕤𝕜𝕚𝕎𝕚𝕜𝕚===
 
 
 
=GALERIIDE KUJUNDAMINE=
 
 
 
==uus tekstiline gallery==
 
 
 
{{#slideshow:
 
<div>Tikk</div><div>Tokk</div><div>Takk</div><div>'''PÕMMMM'''</div>
 
|id=bar refresh=1000
 
}}
 
 
 
==Mittegalerii ja Mittepilt==
 
[[Media:Abjatuulik.PNG|Link pildile: Abja tuuliku kaart]]
 
 
 
==Panoraam-pildid==
 
[https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Wide_image Panoraam-kujutised]
 
 
 
==Galeriide kujundused==
 
 
 
<gallery>
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
 
 
nolines
 
<gallery mode="nolines">
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
 
 
paced
 
<gallery mode="paced">
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
 
 
paced-overlay
 
<gallery mode="packed-overlay">
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
 
 
packed hover
 
<gallery mode="packed-hover">
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
 
 
käsitsi slideshow
 
<gallery mode="slideshow">
 
Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe
 
File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file
 
Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image
 
File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina
 
</gallery>
 
<gallery mode="packed-hover" widths=300px heights=200px>
 
File:Sulbi2000.JPG|Sulbi veski Eesti 1:20000 põhikaardil. Lõige Maaameti veebikaardilt.
 
File:Sulbivesiveski.JPG|Sulbi veski.
 
File:NLtopokaart.JPG|Sulbi veski N-Liidu topokaardil. Maaamet.
 
File:Sulbi1986.JPG|Sulbi veski 1986. Foto: O. Suuder, Muinsuskaitseamet
 
File:Sulbi2000.JPG|300px|Sulbi veski Eesti 1:20000 põhikaardil. Lõige Maaameti veebikaardilt.
 
File:Sulbivesiveski.JPG|300px|Sulbi veski.
 
File:NLtopokaart.JPG|300px|Sulbi veski N-Liidu topokaardil. Maaamet.
 
File:Sulbi1986.JPG|300px|Sulbi veski 1986. Foto: O. Suuder, Muinsuskaitseamet. 
 
</gallery>
 
 
 
<gallery>
 
Image:Valge≡.jpg| esimene
 
Image:Valge≡.jpg|teine
 
File:Valge1.jpg|  kolmas
 
File:Valge1.jpg|neljas
 
</gallery>
 
 
 
==liikuvad pildid 2==
 
<slideshow sequence="forward" transition="blindDown" transitiontime="2000" refresh="4000">
 
<div>[[Image:Pidula1.JPG|slide kui Imahe ]]</div>
 
<div>[[File:Pidula1971.JPG|slide 2 kui file ]]</div>
 
<div>[[Image:Someru71.JPG|slide 3 kui image]] </div>
 
<div>[[File:Sulbiveski1912.JPG|slide 4 failina]] </div>
 
</slideshow>
 
 
 
 
 
=ALGUS=
 
<nowiki> {{DISPLAYTITLE:<span style="position: absolute; clip: rect(1px 1px 1px 1px); clip: rect(1px, 1px, 1px, 1px);">{{FULLPAGENAME}}</span>}}  </nowiki>
 
==Portaali-tüüpi disain==
 
Tsentrisse-orienteeritud  veebilehe tüüpi disaini kujundusvidinad:
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:User_page_design_center/Style
 
 
 
Näidisleheküljed wiki-useritelt:
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:User_page_design_center/User_page_Hall_of_Fame
 
 
 
[https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=User:Ed_g2s&oldid=152976030 tekst pildi taustal ja kõrvutiliidetud fotoderiba]
 
 
 
<gallery mode="packed-hover" widths=50px>
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
</gallery>
 
 
 
 
 
===Packed-hover 150px===
 
<gallery mode="packed-hover" widths=150px heights=150px>
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
</gallery>
 
 
 
===Packed-hover3===
 
<gallery mode="packed-hover" widths=180px heights=180px>
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
</gallery>
 
 
 
===Packed-hover===
 
<gallery mode="packed-hover" widths=450px heights=50px>
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
</gallery>
 
 
 
 
 
 
 
<gallery widths=100px heights=100px perrow=4 caption=" menüü kuva-tüübi valik 100PX">
 
File:300BN.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud listina
 
File:300HT.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud tabelina
 
File:300RS.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid, mis on säilinud
 
File:300GP.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;WeskiWiki üldine sisupuu
 
</gallery>
 
 
 
<gallery widths=150px heights=150px perrow=4 caption="MENÜÜ 150PX">
 
File:300BN.jpg|link=[[Veskite loend]]|Veskid esitatud listina
 
File:300HT.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud tabelina
 
File:300RS.jpg|link=Category:Säilinud veski&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid, mis on säilinud
 
File:300GP.jpg|link=[[SISUPUU]]|&nbsp;&nbsp;WeskiWiki üldine sisupuu
 
</gallery>
 
 
 
<gallery widths=210px heights=210px perrow=4 caption="m e n ü ü&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; t ü ü b i&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; v a l i k u d 210 px :">
 
File:300BN.jpg|link=[[Veskite loend]]|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud listina
 
File:300HT.jpg|link=[[Veskite tabel]]|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud tabelina
 
File:300RS.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid, mis on säilinud|link=https://weskiwiki.ee/index.php?title=Category:S%C3%A4ilinud_veski
 
File:300GP.jpg|link=[[SISUPUU]]|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;WeskiWiki üldine sisupuu
 
</gallery>
 
 
 
<gallery widths=250px heights=250px perrow=4 caption="MENÜÜ KUVA 250pix">
 
File:300BN.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud listina
 
File:300HT.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid esitatud tabelina
 
File:300RS.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Veskid, mis on säilinud
 
File:300GP.jpg|&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;WeskiWiki üldine sisupuu
 
</gallery>
 
 
 
<gallery widths=300px heights=300px perrow=4 caption="SUURED NUPUD 300px">
 
File:250.jpg|tuuleveskid
 
File:250.jpg|vesiveskid
 
File:250.jpg|Inimesed
 
File:250.jpg|Kohad
 
</gallery>
 
 
 
<gallery widths=400px heights=400px perrow=2 caption="SUURED NUPUD">
 
File:250.jpg|tuuleveskid
 
File:250.jpg|vesiveskid
 
File:250.jpg|Inimesed
 
File:250.jpg|Kohad
 
File:250.jpg|vesiveskid
 
File:250.jpg|Inimesed
 
File:250.jpg|Kohad
 
</gallery>
 
 
 
===Packed-hover===
 
<gallery mode="packed-hover">
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
File:250.jpg
 
</gallery>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MTÜEESTIVESKIVARAMU
 
 
 
VESKIWIKI
 
 
 
VESKIVARAMU
 
 
 
VESKITEED
 
 
 
==Makett==
 
===vvaramu test===
 
 
 
 
 
 
 
 
 
[[File:VV200Pix.jpg|left|200px]]
 
{| style="color:white"
 
|-
 
| style="height: 200px; width: 1000px; background: #4259a9; color: white; font-size:350%"|  Kohtuveskid jahvatavad aeglaselt
 
|}
 
 
 
 
 
<gallery mode="packed-hover" widths=100px heights=300px>
 
File:Vvaram.jpg|link=https://weskiwiki.ee/index.php?title=MT%C3%9C_Eesti_Veskivaramu
 
File:Vwiki.jpg|link=https://https://weskiwiki.ee/index.php?title=Eesti_veskid
 
File:Vmuis.jpg|link=https://veskimuuseum.ee/
 
File:Vtee.jpg|link=https://www.vesiveski.ee/
 
</gallery>
 
 
 
<gallery mode="hover" widths=180px heights=180px>
 
File:250.jpg|[[Veskivaramu]]
 
[[Veskivaramu]]
 
File:250.jpg|[[Veskite tabel]]
 
File:250.jpg|veel muud
 
Veskiteed
 
File:250.jpg
 
Muuu asi
 
</gallery>
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
|
 
*veskitõlk
 
|
 
*
 
mode="packed-hover"
 
|
 
*Veskivaramu
 
|
 
*veskiviki
 
|
 
*veskitõlk
 
|
 
*veskiteed
 
|
 
|}
 
<gallery>
 
Veskivaramu
 
veskiviki
 
veskiteed
 
veskitõlk
 
veel
 
ja see ka siis
 
</gallery>
 
 
 
====lõpp====
 
 
 
{|
 
|
 
Põhikirjaliselt on MTÜ Eesti Veskivaramu Eesti ajalooliste veskitega seotud pärandit tähtsaks pidavate, veskite ja veskikohtade säilitamisest ja taaskasutuselevõtust huvitatud isikute vabatahtlik ühendus, mis tegutseb liikmete vabatahtlikul kodanikualgatuslikul omavalitsuslikul alusel.
 
|
 
1994. a 23. septembril organiseerisid Anto Juske ja Ain Erik Põlva maakonnas Kiidjärve vesiveski 80. aastapäeva tähistamiseks IV Eesti veskipäeva. Kohal oli vähemalt 70 inimest. Kavandatud oli ka Eesti Veskiühingu asutamine, kuid tookord see ei sündinud.
 
2003. a 20. septembril toimus Hellenurme vesiveskis MTÜ Eesti Veskivaramu asutamiskoosolek.
 
|}
 
[[File:Jalusvaike.jpg]]
 
 
 
[[Category:Help]] 
 
[[Category: abi ja õpetus]]
 
{{Jalus}}
 
 
 
<b><i> Kontaktid: </b></i>
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
 
<div style="width: 1000px; height: 450px;">[[Image:Jalusvaike.jpg]]</div>
 
<div style="position: relative; top: -450px; margin-bottom: -450px;">
 
<div style='text-align: center;'> <span style="font-size:95%">
 
Hellenurme küla, Elva vald, 67514 Tartu maakond
 
 
 
Varasem veebileht: http: www veskivaramu ee
 
 
 
Facebook-leht: fb.com/veskivaramu
 
 
 
a/arve: EE571010220036503011
 
 
 
e-maili: info[ät]veskivaramu.ee
 
 
 
Mob: (+372) 520 5142
 
 
 
reg.nr: 80194797
 
 
 
Tel: 767 9809
 
</div>
 
</div>
 

Redaktsioon: 16. juuni 2021, kell 19:15

Kõrvalepõige veskite ajalukku

Põllud, teraviljakasvatus ja veerikkad jõed lõid soodsa pinnase vesiveskite ehitamiseks Eesti aladel. Sõnadest „vesiˮ ja „kiviˮ ongi tulnud sõna „veskiˮ. Võib arvata, et Põhja-Eestis olid vesiveskid tuntud 12. sajandil või veelgi varem. Rohkem on veskitest teateid 13. sajandist. Arvatavalt on Jägala jõel asunud Koila (siis Kogael) veskit silmas peetud Taani hindamisraamatu „Suures Eestimaa Nimistusˮ, mis koostati aastail 1219–1220 ja redigeeriti aastal 1241. 14. sajandist on Eesti aladelt teateid esimestest tuuleveskitest. Need olid Lääne-Euroopa eeskujul ehitatud kogu kerega pööratavad pukktuulikud. Pukktuulikuid tekkis eriti palju tuulerikkale läänerannikule ja saartele, kus talu oma tuulik oli pikka aega talu iseolemise eriliseks väljendiks, sest mujal oli vilja jahvatamine enamasti mõisate monopol. Mõisad hakkasid ka suuri, ainult peast pööratavaid hollandi tüüpi tuulikuid ehitama, mis muutus eriti hoogsaks 18. sajandil. Mõisates oli veski majapidamise üheks kõrvalharuks, mis võimaldas rahuldada mõisa omi vajadusi ja soodsatel tingimustel andis mõisale ka lisasissetulekut. Tõeline hollandi veskite ehitusbuum puhkes aga 19. sajandi viimasel veerandil ja 20. sajandi algul, kui veskite ehitamise õigus laienes talupoegadele. Lühikese ajaga kerkis hulganisti peamiselt puidust veskeid, eelkõige Kesk-Eesti viljakasvatuspiirkondades. Nii näiteks oli enne I maailmasõda üksnes Viljandimaal sadakond talupojatuulikut. Vaid Võrumaal olid ülekaalus vesiveskid.

Veskiasjandus Eesti Vabariigis sõjaeelsetel aastatel

1925. aastal oli Harjumaal töötavaid jahuveskeid kokku 137, neist 65 tuuleveskit ja 82 vesiveskit. Veskimajandus aga arenes edasi ja kümmekond aastat hiljem oldi sunnitud nentima, et veskeid on liiga palju! Veskipidajate ühendusest Eesti Vabariigis. Veskitööstusel oli sõjaeelse Eesti Vabariigi rahvamajanduses küllalt suurt osatähtsus. Sellel tegevusalal ajapikku üles kerkinud mitmeid lahendust nõudvaid küsimusi arvesse võttes asutati 1936. aasta 28. novembril Üleriigiline Veskipidajate ja Möldrite Ühing. Hiljem mugandus nimi Veskipidajate Ühinguks. See organisatsioon võttis enda peale veskitööstuse igakülgse esindamise ja veskipidajate huvide kaitsmise. Ühingu liikmeid oli 1938. aastal 332, tegutsesid komisjonid, sektsioonid, osakonnad maakondades, vahekohus ja revisjonikomisjon. Ühing korraldas ajakirja „Eesti Veskiˮ väljaandmist (4 numbrit aastas) ning iga-aastaseid üleriigilisi veskipidajate päevi (millest võttis osa üle saja inimese), seisis hea veskimajanduse päevaküsimuste ning veskipidajate majanduslike huvide alal üles kerkinud küsimuste lahendamise eest. Ühingu algatusel asuti juba 1937. aasta II poolel jahuveskite seisukorra uurimisele. Nimelt oli vabariigis tunda andnud veskite liiga suur arv ja võimsus tegeliku vajadusega võrreldes.

Jahuveskite võrk oli juba niivõrd tihe, et vaevalt üle 5...10 km raadiusega piirkonda leidus, kus veskeid polnud.

Ühingu poolt algatatud küsimuse lahendusena pandi 1. juulist 1939 maksma uute jahuveskite asutamise keeld esialgu üheks aastaks. Samal ajal moodustati erikomisjon veskite seisukorra selgitamiseks. Komisjon uuris aasta jooksul jahutööstuse olukorda ja selgitas välja, et Eestis oli 1223 veskit, nendest 5 suurtööstuslikku, 20 kesktööstuslikku ja 1198 väiketööstuslikku ettevõtet. Maakonniti oli kõige rohkem jahutööstusi Tartumaal (228), Virumaal (156) ja Võrumaal (143). Harjumaal oli siis 95 jahutööstust. Võimsuse poolest saanuks veskid aastas jahvatada umbes 74 000 tonni nisu püüliks ja 755 000 tonni teisi teravilju lihtjahuks, tegelik jahvatuse kogus oleks vaid 43 000 tonni nisu ja 398 000 tonni teisi teravilju aastas. Seega oli tegelik jahvatuse kogus veskites umbes 50% nende võimsusest ehk teiste sõnadega – jahutööstusi on ligi kaks korda rohkem, kui neid tegelikult vaja oleks olnud. Komisjoni töö alusel ja majandusministri ettepanekul otsustas vabariigi valitsus keelata uute jahuveskite asutamise neljaks aastaks – kuni 1. juulini 1943. Jäeti ka erand – kui mingil põhjusel peaks mingis piirkonnas tekkima vajadus uute võimsuste järele, siis võiks valitsuse otsusel asutada veel 35 väiketööstuslikku jahuveskit. Asutamiskeeld käis tasu eest vilja jahvatavate veskite kohta, samal ajal kui oma majapidamise jaoks töötavate veskite (taluveskite) asutamine jäi endiselt vabaks. Enne sõda ei nõutud möldritelt kutsetunnistust. Siiski peeti vajalikuks juba töötavate möldrite kutseoskuste parandamist ja sellepärast alustas ühing möldrite kutsehariduslike kursuste korraldamist. Nendest sai osa võtta vähemalt 18-aastane, kutsealale sobiva hea tervisega, kaheaastase kutsepraktikaga ja 6-klassilise algkooli eelharidusega isik. 1939. aastal oli kursuse ajaks määratud neli nädalat, kokku 188 tunni ulatuses. Haridusministeerium kooskõlastas kursuste kava ja kursus viidi edukalt läbi, sellest võttis osa 58 inimest. Loengud toimusid Tartus, praktilised ained veskitehnikas viidi läbi Tartu veskites, vilja ja jahuga seotud õppused Jõgeva Sordikasvanduses. Kursustest osavõtnutele anti vastavad tunnistused. Lõpetanute nimekiri ja ühisfoto avaldati ajakirjas „Eesti Veskiˮ. Ühingu aastakoosolekul 3. märtsil 1940 tehti kokkuvõtteid kolmeaastasest tegevusest ja märgiti, et vaatamata lühikesele tegevusajale on saavutatud uute

veskite asutamise keeld, mis konkurentsi vähenemisega annab olemasolevate, tegutsevate veskite pidajatele võimaluse asuda oma veski ajakohasemaks muutmisele ja töötingimuste parandamisele. Ühingu liikmeid oli sel ajal 362, viimase tegevusaasta jooksul liitunuid oli 43. Nagu eelmistel aastatelgi koostati põhjalik tegevuskava juba traditsiooniliseks saanud ja uute küsimustega tegelemiseks, muuhulgas peeti vajalikuks nii kutseoskuste parandamist kui ka erialalise ajakirja väljaandmise jätkamist. Selle aktiivse tegevuse katkestas riigikorra vahetus. Ka ajakirja „Eesti Veskiˮ 1940. aasta nr 1 jäi viimaseks. Kokku ilmus üheksa numbrit ajakirja, mida tellis ja uuris põhjalikult iga endast lugu pidav veskipidaja. Aastane tellimishind oli 2 krooni, üksiknumber maksis 60 senti, numbri maht 20–30 lehekülge suuruses A4. Ajakirja sisu oli mitmekülgne. Olgu siin nimetatud mõned teemad, millest ajakirjas juttu tehti: Veskipidajate organiseerumise tähtsusest; Kahjutulede puhkemisest veskis; Seadusandlus ja maksundus; Ühingu tegevusest; Jahvatusvilja eelpuhastusest ja puhastusest; Jahu ja tema toiteväärtus; Veskite transportseadeldistest; Kombain on masin, mis vilja niidab ja peksab korraga; Veski tasuvuse ja tööhinna kalkulatsioon jpm. Käsitlemist leidsid ka jahvatatava vilja kvaliteet ja töötlemisel saadud jahu hindamine ning kontroll, veskitööstuse arvepidamine ja üksikküsimused, nagu töölise palgaraamatu pidamine ja naturaalpalga arvestamine haiguskindlustusmaksu tasumisel. Naturaalpalga ümberarvestamiseks rahapalgale oli kindlustusamet kinnitanud rahalised väärtused. Näiteks meeste säärsaapad olid hinnatud 19 krooni, pastlad 1,89 kr, üks liiter piima 11 senti, päevane valmistoit 90 senti jm. Mitmes numbris lahati vesiveskite töö küsimusi, eriti vahekordi nende maaomanikega, kelle maadest jooksis läbi jõgi, mis toitis vesiveskit. Veskipidajate seisukohalt oli kõige olulisemaks küsimuseks veskipaisude probleem, mis oli peamiseks pinevuse põhjustajaks veskipidajate ja maaomanike vahel. Viimased nõudsid veepinna alandamist või veepaisude allalaskmist, et asuda maa kuivendamisele ja kultiveerimisele. Oli olnud palju kohtuskäimisi ja ajakirjanduse abiga oli veskipidajaid kujutatud lausa põllumajanduse kahjuritena. Lahkhelide põhjuseks oli kujunenud ka Balti Eraseaduse paragrahv, kus nõuti veskipaisu lahtihoidmist neli nädalat enne ja neli nädalat pärast jaanipäeva, kus see vajalik oli – selle mõiste ebamäärasuse tõttu pidid veskitööstused ohverdama sageli oma maksimaalsed tulud põllumajanduse minimaalkahjude ärahoidmiseks. Ei jäetud kõrvale ka sae- ja villaveskeid ning taluveskeid puudutavaid küsimusi. Avaldati huvitavaid tegevusalasse puutuvaid kirjutisi, nagu Eesti veskimajanduse ajaloost (insener Edgar Lageda), Rahva usukombed vilja hoidmisel ja jahvatamisel (R. Viidalepp Eesti Rahvaluule Arhiivist); Kuningas ja mölder; Rahvalaule käsikivist ja veskist. Palju oli reklaami veskiseadmeid pakkuvatelt firmadelt, nagu P. Jänese veskimasinate tööstus Tartus, Karl Veskuse veskitööstus „Marsˮ Tallinnas, Jaan Ratniku põllutööriistade ja masinavabrik Tartus jt. Veskite tähtsaimate seadmete veskikivide valamise materjale tulekivi, kvartsi, magnesiiti jm pakkus veskipidajatele Tallinna Eesti Majandusühisus asukohaga Estonia pst 21; püülisiidi, püülijahu kotte, viljakotte ja viljakotiriiet, purje- ja presentriideid firma M. Jänes asukohaga Tartu Kaubahoovis; veeturbiine AS Tartu Metallivabrik G. ja H. Lellep. Suurte hollandi tüüpi tuuleveskite õitseaeg jäi Eestis ometi lühikeseks. 1930. aastatel lõpetasid paljud tuulest sõltuvad veskid töö, sest nad jäid konkurentsivõimelt alla auru- ja mootorveskitele. Väikestele pukktuulikutele omakorda sai saatuslikuks nõukogude aja sundkollektiviseerimine. Eesti Vabariigi taastamise järel majandusliku olukorra stabiliseerumisel on veskiomanikud jõudu kogunud veskite taastamiseks ja töölerakendamiseks kas põhitegevuseks või mõneks uudseks tegevuseks. Arvukalt on veskeid, milles asuvad toitlustus- või majutuskohad, puhkekompleksid, muuseumid, isegi elumajad. Viimastel aastatel on lisandunud töökorda tehtud tuulikuid Saaremaal, Hiiumaal ja mujal, nt Seidlas Järvamaal. Paljud kunagisest tuhatkonnast tuulikust on aga pöördumatult hävinud. Juba 19. sajandist on Eesti aladel vee- ja tuulejõudu kasutatud majanduses mehhaniseerimiseks ja elektri tootmiseks, rajatud hüdroelektrijaamu ja tuulikuid elektri tootmiseks. Viimastel aastatel on taastuvenergia tootmine hoogustunud ja tuuleparkide loomine laienenud eriti rannikualadel Lääne- ja Põhja-Eestis ning saartel. Ka väiketuulikuid kasutatakse kodumajapidamistes jälle järjest rohkem. Tänapäeval esindab veskipidajate huvisid 20. septembril 2003 asutatud MTÜ Veskivaramu. Pöördudes nüüd uuesti tagasi Villem Krabi elulooseikade juurde, jõuame Piiriküla Tuuleveski tallu, sest kuhu mujale, kui oma tallu pidanuks isa tulema pärast seda, kui oli pääsenud põhja lastud laevalt.