Erinevus lehekülgede "Tuuleveski" ja "Veski" vahel

(Lehekülgede erinevus)
 
 
1. rida: 1. rida:
[[Tuuleveski]] ehk [[tuulik]] on tuule jõul töötav [[veski]].
+
'''Sõna ''veski'' ''' on arvatavalt tekkinud tüvede koondumisel liitsõnast ''vesikivi''.
Tehnilises vaates on [[tuuleveski]] ajam või ehitis, mis muundab tuule kineetilise energia mehaaniliseks energiaks ehk sedeldis, mis saab tööks vajaliku energia tuulest.
+
Murdeti on säilinud ka variandid ''veske'', ''veskivi'' <ref> Eesti etümoloogia sõnaraamat, Tallinn, 2012 </ref>
 +
 
 +
Algse, pika sõnakuju moodustumise tõukeks võis olla teholoogiline eelkäija - <i>käsikivi</i>.
 +
Kagu-Eestis kasutatakse vanemas kõnepruugis (vesi)veski sünonüümina ''kivi''; näiteks <i>"kivil käima" = "veskil käima".</i>
 +
Saaremaal on ''[[tuuleveski]]'' lühema sõna ''[[tuulik]]'' kõrval olnud kasutuses ka ''vesiveski'' lühem versioon - ''vesik''.
 +
 
 +
'''Mõiste ''veski'' ''' tähendab eelkõige jahvatus- või peenendus-seadet.
 +
 
 +
Algselt tähistas see eelkõige teravilja jahvatamise seadet. Hilisemal ajal on olnud ''veski''  ühtlasi ka töötleva käitise üld-sünonüümiks, kus veskina  käsitleti seadete  kogumit  loodusjõu (vee-, auru-, tuule-energia aga uuemal ajal ka elektri- ning kütuse-energia) kasutamiseks manufaktuurses- või mass-tootmises. Näiteks saeveski, villaveski , viinaveski.
 +
 
 +
'''WeskiWikis''' on üksikveskite kirjeldamisel kasutsel lihtsustatud kirjapilt, kus sõna '''veski tähistab enamasti vesiveskit ja sõna "tuulik" tähistab tuuleveskit'''.
 +
 
 +
===Viited===
 +
 
  
'''Sõna ''[[tuuleveski]]'' '''  on tuletunud sõna ''[[vesiveski]]'' eeskujust, mille algne sõnakuju oli ''[[vesikivi]]'' (analoogselt vanemale jahvatamisvahendile ''[[käsikivi]]le''). Sõna ''[[vesikivi]]'' mugandamisel ning lühenemisel on tekkinud sõna ''[[veski]]''. Kuna [[tuulik]]ud on jõudnud Eesti aladele mõnevõrra hiljem, kui [[vesiveski]]d, on sõnale ''[[veski]]'' lisatud eesliide sama jahvatusprotsessi iseloomustamiseks vaid [[tuul]]e jõul – ''[[tuuleveski]]''. <ref name="ärgake2003">[https://wol.jw.org/et/wol/d/r37/lp-st/102003735#h=15 Tuuleveskid – minevikumälestised], Ärgake! 2003 (vaadatud 20.07.2019)</ref>
 
  
 
[[Category:Mõisted]]
 
[[Category:Mõisted]]
[[Category:Mõiste]]
 
[[Category:Veski]]
 
[[Category:Tuuleveski]]
 

Redaktsioon: 15. juuni 2021, kell 16:38

Sõna veski on arvatavalt tekkinud tüvede koondumisel liitsõnast vesikivi. Murdeti on säilinud ka variandid veske, veskivi [1]

Algse, pika sõnakuju moodustumise tõukeks võis olla teholoogiline eelkäija - käsikivi. Kagu-Eestis kasutatakse vanemas kõnepruugis (vesi)veski sünonüümina kivi; näiteks "kivil käima" = "veskil käima". Saaremaal on tuuleveski lühema sõna tuulik kõrval olnud kasutuses ka vesiveski lühem versioon - vesik.

Mõiste veski tähendab eelkõige jahvatus- või peenendus-seadet.

Algselt tähistas see eelkõige teravilja jahvatamise seadet. Hilisemal ajal on olnud veski ühtlasi ka töötleva käitise üld-sünonüümiks, kus veskina käsitleti seadete kogumit loodusjõu (vee-, auru-, tuule-energia aga uuemal ajal ka elektri- ning kütuse-energia) kasutamiseks manufaktuurses- või mass-tootmises. Näiteks saeveski, villaveski , viinaveski.

WeskiWikis on üksikveskite kirjeldamisel kasutsel lihtsustatud kirjapilt, kus sõna veski tähistab enamasti vesiveskit ja sõna "tuulik" tähistab tuuleveskit.

Viited

  1. Eesti etümoloogia sõnaraamat, Tallinn, 2012